Francouzské krby

Krbové vložky

Krbová kamna

Krb a jeho kouzlo

Krb má zvláštní moc proměnit náš interiér v okouzlující prostor. Najednou vnímáme vůni dřeva a slyšíme zvuk praskajících polen. Ať už bude v obývacím pokoji, jídelně či kuchyňském koutě, všude bude krb působit blahodárně a bude nám u něho příjemně.

Součástí našeho vnímání jsou obrazy a symboly. Co v nás vyvolává plamen ohně? Vyzařuje světlo a teplo. Anebo je tu ještě něco víc? Když se rozzáří oheň, jako by všechno v prostoru dostalo duši.

Volně stojící francouzský krb Bryas

Známý německý myslitel italského původu Romano Guardini napsal ve své knížce O posvátných znameních o plameni ohně následující slova: „Jako když v nějaké vyhaslé tváři náhle zazáří přívětivý život. Ano, oheň je spřízněn s životem. Je nejčistším obrazem naší živé duše; obrazem toho, co živě zakoušíme uvnitř: teplý a svítivý, stále v pohybu, stále vzhůru stoupající. Když vidíme plamen neúnavně šlehat vzhůru a jak se poddává každému závanu a přece se nedá odvrátit od svého výstupu, jak září světlem, jak vysílá proudy tepla; zda tu nevnímáme hluboké příbuzenství s tím, co v našem nitru také ustavičně hoří a je světlem a tíhne vzhůru, i když je to často ohýbáno a ohrožováno nízkými silami okolí?"

Krb nám umožňuje těšit se z blízkosti ohně a obrazů, které v nás mihotání plamene vyvolává.